Sunex CREEPER SEAT 17IN.DX14IN.LX14IN.H W/LOWER SHELF
SKU : SUN8507
UPC : 613364585078
Part Number : Sunex CREEPER SEAT 17IN.DX14IN.LX14IN.H W/LOWER SHELF
Sub Part Number : Sunex CREEPER SEAT 17IN.DX14IN.LX14IN.H W/LOWER SHELF
Manufacturer : Sunex CREEPER SEAT 17IN.DX14IN.LX14IN.H W/LOWER SHELF
MPP : 0.0000
Category : Shop Tools and Equipment
Sub Category : Sunex CREEPER SEAT 17IN.DX14IN.LX14IN.H W/LOWER SHELF
ShipWeight : 9.30
Length : 14.50
Width : 14.50
Height : 4.00
Stocking : Y
Reorder : Y
UOM : EA
Self Contained : N
Warranty : No warranty
Features and Benefits:
- Cushioned red vinyl cover
- Powder coated black frame
- Includes convenient 1" deep parts tray: 11.5" x 12.5"
- Frame dimensions: 17" deep x 14" long x 14" high
- Four 2.5" Casters
- 17"H x 14"W x 14"D
Sunex seats are sure to keep you mobile and comfortable while doing any job. This professional seat works in any shop environment. The seat is 8" x 14" in diameter. It's made with the quality and durability to last!